Logo
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.

Jak pojmenovat e-shop?


Nad čím vším uvažovat při výběru vhodné domény? Rozhodně myslete do budoucna. Položte si několik otázek a vyvarujte se nejčastějším prohřeškům při výběru domény. Buďte kreativní, ale stále myslete na to, že v jednoduchosti je síla. Přinášíme Vám výběr deseti pravidel, aby Vaše doména byla spokojená. 

1. Vyvarujte se příliš dlouhým názvům

Dlouhé názvy se hůře pamatují a těžkopádněji vypisují do adresního pole, obzvláště na mobilním telefonu.


2. Zkuste to raději bez číslic

Číslice v doméně může jednak působit lacině, především však dokáže být nepraktická v případě, kdy je doména vypisována ručně do adresního pole a zákazník musí hledat nebo přepínat klávesnici na číselnou. Pro rádiovou reklamu je mnohdy číslice v doméně problém a stejně tak komplikuje situaci, když adresu někdo ústně diktuje jinému. 


3. U dvouslovné domény si zaregistrujete i pomlčkovou verzi

Jistota je jistota. Na Vaší doméně může parazitovat konkurence, která si založí e-shop se stejným jménem a zbožím, jenom s pomlčkou mezi slovy, nebo spekulant, který bude využívat jména k reklamě nebo odprodeji.

4. Zkuste být hraví a nápadití

Doména se bude poté lépe pamatovat a více zaujme, marketing bude snadnější a zábavnější. 

5. Netrvejte na klíčovém slově v názvu domény

Éra klíčových slov v doméně už není nutná, samozřejmě tím, že budete mít klíčový název v doméně nic nezkazíte, ale v současné době je moderní kreativní a dobře zapamatovatelný název a na klíčovém slově už ani tolik nezáleží např. pro vyhledávače, dnes si za dobré pozice především zaplatíte reklamou a kvalitním SEO.

6.  Snadné vyslovení a napsání je klíčové

Píše se Coffee s dvěma "f" nebo s jedním? Jak to mám napsat? Ne každý je profesionální angličtinář, myslete také na to, že ne vždy musí být Vaše doména v písemné formě, můžete také oslovovat zákazníky v rádiu a je tak důležité, aby se i zřetelně vyslovovala. Dávejte si pozor, některá cizí slova mohou zákazníka potrápit nebo rovnou odradit.

7. Zapomeňte na nesmyslné koncovky

Pokud je Vaším cílem podnikat primárně v České republice, zvolte doménu s koncovkou ".cz". Nejenom, že působí nejseriózněji, ale je také krátká, výstižná a v tuzemsku nejčastěji používaná. V případě, že počítáte s expanzí do zahraničí, nic nezkazíte, když si k ".cz" doméně pořídíte také například koncovku ".com", ".eu" nebo ".sk". 

8. Zkuste se dostatečně odlišit od konkurence

Zákazníkům by se poté mohli názvy dvou různých e-shopů plést a mohli byste o ně přijít nebo pokud již má konkurenční e-shop vybudované renomé, pohlíželi by na Vás jen jako na toho druhého, co se snaží přiživit na silnějším a nemá dostatek vlastní originality. 

9. Dávejte si pozor na ochranné zmámky

Zejména velké společnosti mohou disponovat různými ochrannými známkami, buďte tak ostražití, aby Vaše doména nenesla jméno společnosti, která by po Vás mohla soudně doménu vymáhat. V dnešní době je sice pravděpodobnost již minimální, jelikož všechny velké značky už svoji doménu vlastní, ale může se stát, že nějaká nová společnost začne působit také v České republice. Většinou ale takové situace nastávají u cílených situacích, pokud na své doméně již léta provozujete třeba e-shop, obavy nejsou na místě. Nicméně nemá smysl vědomě pojmenovat Váš e-shop stejným názvem jako ve světě známou značku s ochrannou známkou. 

10. Doménu neregistrujte na Vaši sekretářku

Doména je jedna z nejcennějších věcí, které máte, nebuďte tak laxní k tomu, na koho bude registrována. Nenechávejte to na Vaší, jistě půvabné a milé, sekretářce, která by Vám to mohla při svém odchodu nevědomě zkomplikovat. Doménu registrujete přímo na jméno majitele, tedy na Vás nebo Vaši společnost. Stejně tak kontaktní údaje uveďte na Vás, abyste nezmeškali prodloužení. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli