Aby váš nový projekt zářil ☀️ Sleva 20 % s kódem SUN20 ☀️ Platí do 30.6.2023
Logo
(Po-Pá, 9-16 hod.)
0 ks
za 0 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
  1. Úvod
  2. Blog aneb doménový magazín
  3. Slovníček pojmů
  4. Co znamená doména prvního, druhého a třetího řádu?

Co znamená doména prvního, druhého a třetího řádu?


"Slibuji, že navždy budu chránit svou zem." Čím si některá doména zasloužila první řád? Pojďme si říci, co vlastně doménové řády znamenají a kolik jich máme. Doménové řády jsou prakticky části, z kterých se doména skládá. Setkáváme se s doménou prvního, druhého a třetího řádu. Jaký v nich je rozdíl? 

Doména I. řádu = koncovka

Doména prvního řádu je vlastně taková patronka. Označuje se jako TLD (Top Level Domain) doména, tedy doména nejvyšší úrovně. Jedná se o koncovku a nejčastěji v podobě označení příslušné země, což je pro Českou republiku .CZ, Slovenská republika má .SK, Francie .FR, Velká Británie .GB a třeba takové Severní Koreji je přiřazeno .KP. Kromě národního označení může ale také doména prvního řádu být generická a tedy v nadnárodním formátu například .COM pro komerční stránky nebo .ORG pro organizace.

Pokud byste tak vlastnili třeba doménu www.abonentka.cz, tak doména prvního řádu bude ".cz".

Doména II. řádu = hlavní název

Doména druhého řádu je vlastně samotné tělo domény. Je to hlavní název vašich webových stránek, jméno, slovo, písmena, které stojí mezi doménou prvního a třetího řádu. 

Pokud byste tak vlastnili třeba doménu www.abonentka.cz, tak slovo abonentka je doména druhého řádu. 

Doména III. řádu = název před názvem

Doména třetího řádu se nachází před hlavním názvem tedy doménou druhého řádu. Nejčastěji nese označení World Wide Web (celosvětová síť) zkráceně www. Někdy se ale místo něj můžete setkat i s jinými subdoménami. Uvedeme si opět příklad www.abonentka.cz, kdy doména třetího řádu je www. Před doménu druhého řádu lze ale nastavit i jinou doménu třetího řádu třeba divadelni.abonentka.cz, kdy doménou třetího řádu je divadelni. Doména třetího řádu tak doplňuje doménu druhého řádu. 

Pokud byste tak vlastnili třeba doménu www.abonentka.cz, tak www. je doména třetího řádu. 

Doménové řády na příkladu www.abonentka.cz

  • .cz je doména prvního řádu
  • abonentka je doména druhého řádu
  • www. je doména třetího řádu

V případě, že byste si nastavili doménu třetího řádu třeba na divadelni.abonentka.cz a vypustili tak www, bude doménou třetího řádu slovo divadelní. Nejčastěji se ale používá World Wide Web. 

Líbil se článek? Sdílejte ho s přáteli